7 דרכים שבהן רשת חברתית הורסת מערכות יחסים

1. מתן תחושת קרבה כוזבת

כל הרעיון מאחורי "רשתות חברתיות" באינטרנט הוא להיות מחובר עם כולם, בכל מקום, כל הזמן. אין שום דבר רע במושג הזה; הוא מספק דרך חסכונית וקלה לשמור על קשר עם קרובי משפחה רחוקים או חברים שעזבו. אני נהנה לעקוב אחר מה החברים הצבאיים שלי עושים בגרמניה או ביפן באמצעות עדכוני סטטוס. אבל האם רשתות חברתיות צריכות לקבל עדיפות כשיטת ברירת המחדל לשמור על קשר? לפני MySpace, Facebook ו-Google+, המשמעות הייתה יותר כשאנשים נשארו בקשר. שיחות טלפון, מכתבים אישיים, מיילים, הודעות על אירועים מיוחדים כמו חתונות או סיום לימודים.

כל אלה נבדלים מעדכון הסטטוס המודרני בגורם אחד פשוט: הם היו תכליתיים. אם מישהו התקשר אליך בטלפון לשאול מה שלומך, זה הראה שאכפת לו מספיק כדי לחשוב עליך ספציפית, להרים טלפון ולנהל שיחה מנומסת.

2. תחליף לתקשורת פנים אל פנים

עדכון סטטוס אינו הנחיה. זוהי רק מחשבה, קטע רשומה של יומו של מישהו, שהוצאה לאינטרנט ללא כיוון או כוונה. וכל התגובות אליו הן, ובכן… בדיוק זה. הערה חסרת משמעות על פיסת פרטיות חסרת משמעות. אולי בדוגמה הכי אבסורדית שאפשר לזה, השכן שלי פעם התלונן על כך שלעולם לא יכול היה לדבר איתי יותר על ידי פרסום סטטוס. השכן שלי… שיכל ללכת לדלת הכניסה שלי ולדבר איתי באופן אישי בכל עת תוך פחות משלושים שניות. אנשים פשוט לא מתאמצים לשמור על חברויות כשהם יכולים לקרוא על חייהם של אנשים באינטרנט.

אבל אם יצא לך לקרוא סטטוס על אירוע שמתרחש בחייו של מישהו, האם זה גורם לך לדעת איך חייו מתקדמים מאז שדיברתם לאחרונה? נראה שהלך הרוח הנפוץ ביותר מרמז שכן. אנשים לוקחים ציוצים, עדכוני סטטוס ופוסטים בבלוג כתחליף מספק לשיחות טלפון, מכתבים אישיים, מיילים ו(חס וחלילה) תקשורת פנים אל פנים ממשית, כי התופעה הזו הרוויה בצורה ערמומית את חיי היומיום שלנו. אולי זה אותו רעיון כמו להתייחס לממתיקים מלאכותיים זהה לזה כמו סוכר קנים. אמא שלי מספרת לי לעתים קרובות כמה סודה טעימה שונה עכשיו מאשר כשהיא גדלה בשנות ה-60. האם בקרוב נצפה בעיניים המתרחבות והלא מאמינות של הדור הבא כשנספר להם על התקשרות זה לזה בטלפון?

3. פרסום מחלחל… לכל מה שאפשר להעלות על הדעת

אם צפית בטלוויזיה או גלשת באינטרנט בחמש השנים האחרונות, סביר להניח ששמת לב שהכוח המשתולל ובלתי ניתן לעצירה שהוא עסקי הפרסום הפך נוכח בכל מקום מאי פעם. פרסום הוא אסטרטגיית מכירות לגיטימית עסקית והכרחית, כמו גם דרך מצוינת להרוויח הכנסה אם יש לך דרך לייצר תוכן עליו תוכל לפרסם. אבל, במיוחד באינטרנט, פרסומות הפכו להיות נפוצות באופן מטורף בכל מקום. אני מתגעגע לימים שבהם יכולת לגשת לדף אינטרנט בלי שדברים יעפו על המסך שלך או לשמוע סרטונים רועשים בצורה מגעילה שמביישים את בילי מייז המנוח.

אני מתגעגע גם לאפשרות לצפות בפרסומת (עכשיו יש קבוצת מילים שלא חשבתי שאסדר ביחד) שלא מבקשת ממך לעשות לייק לעמוד פייסבוק. עסקים מציעים כעת הנחות, תגמולים, קופונים, מבצעים מיוחדים ועוד שלל דברים טובים בתמורה למשיכת תשומת לב בדפי הרשת החברתית שלהם. הם עושים זאת מכיוון שמספר המשתמשים בפייסבוק מדהים, ומכיוון שהפניית תשומת לב למשהו נוטה להביא יותר תשומת לב, ועוד תשומת לב וכו'. אם עדיין לא הבנת את זה, המתן לסוף הפרסומת, כאשר עסק גדול יציג את שמו או הלוגו שלו. רוב הזמן, איפשהו בתמונה הזו, היא כתובת אתר של פייסבוק. למה זה נחוץ כשכנראה שלכל תאגיד בעולם המפותח יש אתר משלו? כי זו עוד דרך להפעיל את נוכחותם בחיי היומיום של הצרכנים שלהם.

4. רביית נרקיסיזם

לפני מספר ימים, במקרה צלצלתי לדיון מקוון על הצד השלילי של פייסבוק עבור רבים ממשתמשיה. התיאור המדויק שלי הוא לא כזה שבדרך כלל הייתי משתמש בו בכתיבה רשמית יותר, אבל הייתי טוען ש"בור שופכין אחד גדול של [attention seeking], נרקיסיסטים קטינים חסרי חברתי שחושבים שלייקים והערות הם הגביע הקדוש של מדידת הערך העצמי" הוא תיאור מדויק למדי – אם מוגזם. מישהו אחר השיב בטענה שאפשר לעשות את אותה הערכה לגבי כל מדיום ציבורי שמקל ביטוי עצמי. הוא ציין נקודה טובה, אבל ביטוי עצמי בצורה של אמנות, מוזיקה, כתיבה ודיבור נועד (או לפחות צריך להיות) בעיקר לטובת קהל, ולא האגו של היוצר. ובקושי הייתי קורא לפרסום תמונה מצומצמת של עצמך עם הכיתוב "איכס, אני כל כך שמן" אקספרסיבי. בעיה זו שכיחה יותר בקרב קהלים צעירים יותר, וניתן לעקוף אותה בקלות על ידי הסרת עבריינים אלו מהצפייה. אבל המגמה עדיין מספרת על הטיה פסיכולוגית סמויה כלפי התנהגות משפילה עצמית. ולמרות שפייסבוק אולי הפכה לפוסטר של הנושא, היא קיימת ברשת בצורות רבות, אפילו מייצרת בעיה מנוגדת – בריונות ברשת.

5. מפזרים את תמונות התינוק קצת רחוק מדי

זה תמיד היה מנהג שהורים טריים רוצים לחלוק את כל מה שהמפלצתיות הקטנה והמקומטת שלהם עושה. הם מציגים תמונות של ג'וניור מאכיל, מתרחץ, יוצא לטיול, משחק עם הכלב. ובשנים קודמות הם היו בעיקר מוגבל להראות אותם לאנשים שבאמת אכפת להם. מלבד החששות הברורים הקשורים לשיתוף תמונות אישיות באינטרנט, הורים לעתים קרובות לוקחים דברים רחוק מדי כאשר מפרסמים תמונות של תינוקות.

אלו רגעים נלכדים המיועדים למשפחה ולחברים קרובים, לא לילדה שגרה במסדרון בשנה ב' בקולג' או לעמית לעבודה של החבר מהברביקיו של הקיץ שעבר. אפילו הוזמנתי לאחרונה לבייבי-shower דרך הפייסבוק, על ידי מכר מהתיכון. והוא עדיין בתיכון. אפילו בקרב בני נוער, שבעשורים קודמים היו מתנשאים להם על חוסר האחריות שלהם, זה הפך לנוהג נפוץ לפרסם אולטרסאונד, תמונות תינוקות ואירועים קשורים לפייסבוק כדרך להכריז על חיי הילד בפני בני משפחה וחברים – ושאר העולם במקרה של אנשים שאינם מבלים מספיק זמן בבדיקת הגדרות הפרטיות שלהם. נראה שחלק מהאנשים פשוט לא יודעים מתי הם משתפים יותר מדי, או שוקלים עם מי הם משתפים את זה.

6. הפיכת הסטוק למקובל מבחינה חברתית

בדרך כלל כדאי להכיר מישהו לפני שמתערבים בזוגיות, אבל אפשר לקחת את זה בקלות רחוק מדי. "מעקב אחר פייסבוק" הפך לפעילות נפוצה כל כך עד שהיא הוצגה כעלילה הראשית בפרק של הסיטקום הפופולרי איך פגשתי את אמא שלך. חלק גדול מהנושא נסוב על עיון באלבומי תמונות של קורבן לגירוי ויזואלי – אם אתה יכול לקרוא למישהו שמפרסם דברים כאלה במזיד לעיני כל העולם קורבן. אבל מעבר להיבטים המצמררים בעליל של התפעלות מתמונות חופשה של בחורה לבושה בביקיני, יש משהו מאוד מדאיג באיסוף מידע על אדם מהאינטרנט, ולא דרך שיחה.

על מה יש לדבר בדייט ראשון כשהאדם השני כבר למד עליך הכל מעמוד הפייסבוק שלך? או גרוע מכך, איך אתה מגיב כשהם מתייחסים למשהו שהם לא אוהבים אותו למדו רק מהאינטרנט? בפרק של איך פגשתי את אמא שלך, הדמות הראשית (והכישלון הרומנטי הגדול ביותר אי פעם) טד מוסבי פוגש אישה ומזמין אותה לצאת לדייט, כשהוא נשבע להימנע מלומד עליה משהו מהאינטרנט לפני כן. הוא עושה את זה באמצע הערב, מצליח בצורה מפתיעה בדייט, לפני שנכנע לפיתוי. כל התנהגותו משתנה לחלוטין לאחר שלמד על הישגי חייה המרשימים באופן דרמטי דרך חיפוש פשוט בגוגל. הנה עצה אם אתה מנסה לנהל מערכת יחסים משמעותית וארוכת טווח: אל תעשה שום דבר שטד עושה. אֵיִ פַּעַם.

7. פיחות במושג הידידות

מה זה אומר להיות חברים? בספר שלי, זה אומר שיש מערכת יחסים פתוחה, אמון ואפלטונית עם מישהו שלעולם לא תהסס לתת לו יד בכל פעם שצריך. רק בתור ניסוי, עברו על רשימת החברים שלכם בפייסבוק וראו כמה אנשים בה הם באמת חברים לפי ההגדרה הזו. היו לי אנשים שהוסיפו אותי בפייסבוק שפגשתי רק פעם אחת… או אפילו לא בכלל. יש לי חברים ותיקים לכיתה, אנשים שהכרתי לפני שעברתי דירה, חברים של חברים שפגשתי באירועים חברתיים. ומעורבבים בתוך כל זה האנשים המעטים שהייתי מחשיבה חברים אמיתיים.

זה לא מגיע להם. אלו אנשים שגדלתי איתם, עזרתי בהחלטות קשות, חלקתי איתם סודות אינטימיים. והם פשוט נזרקים לרשימה עם עוד מאה מכרים אקראיים כאילו אין להם משמעות עבורי יותר מאיזה תלמיד תיכון צעיר שעזרתי לו בשיעורי הבית כשהייתי עוזר מורה. לפעמים ניתן ליצור חברויות באינטרנט, מה שמאפשר לך לפגוש ולתקשר עם אנשים שאחרת לא היית מסוגל. כמה מהחברים הכי קרובים שלי הם אנשים שפגשתי משחקים במשחקי וידאו באינטרנט. תמיד יש רמות שונות של חברות, אבל יש לכבד חברים אמיתיים יותר מאשר להצטמצם לעוד עדכון סטטוס חסר משמעות בפיד החדשות.Source by Eileen S Murphy

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.